Kunstniku positsioon
Alustasin oma kunstialast õppetööd Tartu Kunstikoolis dekoraator-stilisti õppesuunal. Mul oli võimalus katsetada väga erinevate meediumitega nagu skulptuur, graafika ja digitaalsed vahendid, kuid keskendusin eelkõige maalimisele. Teadsin, et tahan tegeleda millegi mitmekülgse ja praktilisega, mis ühendaks erinevaid kunstivorme ning stsenograafia tundus kõige õigem valik edasiõppimiseks. Enne teatriprojektideni jõudmist olen teinud mitmeid lühifilme. Tahan töötada kunstnikuna nii teatris, filmialal ja ka maalida. Mind inspireerib koostöö lavastaja, režissööri, operaatori ja näitlejatega. Usun, et meeskonnatööna valminud teos võib olla palju sisutihedam, läbimõeldum ja mitmekülgsem kui üksiku autori looming ning koostöö võimalus andekate mõttekaaslastega on üks põhjustest minu eriala valikul. Inimeste omavahelised suhted on minu jaoks kõige inspireerivam temaatika ning seega usun, et töötades kollektiivis võib tekkida ideid, mida üksinda ei tekiks. Olen seda kogenud juba õppetöö ajal Tartus, kus tegime mitmeid rühmatöid ning ka kunstiakadeemias koos oma kursusekaaslastega teksti lugedes.
Stsenograafi töö algab üldjuhul näidendi või stsenaariumi lugemisest. Peale teose mitmekordset lugemist loen autori biograafiat ning viin end kurssi ajastuga, millal tekst on kirjutatud ja mis ajastus on lugu. Näen end kunstniku rollis mitte ainult lavastaja või režissööri idee teostajana vaid võrdväärse tiimiliikmena. Teeme lavastaja või režissööriga selgeks üldise lava- või filmikujunduse ja kostüümi kontseptsiooni ning jõuame järeldusele, mis ajastus soovime lavastust või filmi näha. Minu jaoks on väga oluline mõista karakterite sisemist maailma ning anda see kostüümikavandi kaudu edasi ka näitlejale. Lavakujundust tehes on minu jaoks oluline lähtuda näitleja liikumisvajadusest, mis on eelnevalt läbiräägitud lavastajaga. Lavakujunduse koloriit ja vorm peab olema harmoonias kostüümidega ning nii kostüüm kui kujundus peavad eelkõige toetama näitleja lavalist tegevust, mitte olema peategelane, juhul kui see pole eesmärk omaette. Peale karakteri kujundamise kostüümi kaudu on väga oluline ka usutava maailma loomine. Teater ja film on minu jaoks selles olemuslikult erinevad. Kui laval võib nii koht, objekt kui ka aeg sõltuda ainult näitleja kõnest, et me juba uut situatsiooni usuksime, siis filmi puhul sellest ei piisa. Minu jaoks on põnev nii teatri tinglikkus kui ka filmi illustratiivsus. Olles alles oma loometöö alguses on mul veel õppida ja avastada palju mõlema kohta.
Minu tööd kunstnikuna on kõige rohkem mõjutanud sagedane elukoha vahetamine, mis on pannud mind mõtlema kuulumistundega seotud küsimustele ning ka laiemalt geograafilise ja rahvusliku identiteediga seotud teemadele ning probleemidele. Minu jaoks on olulised sotsiaalsed ja ühiskonnakriitilised teemad ning arvan, et kunsti üks rollidest on neile teemadele tähelepanu juhtimine. Peale selle soovin lähitulevikus spetsialiseeruda audiovisuaalsete ja valguslahenduste loomisele.
Artist’s position
I began my art studies in Tartu Art School following the decorator-stylist curriculum. I had the opportunity to experiment with very different mediums, such as sculpture, graphics, and digital tools, however, I mainly focused on painting. I knew that I wanted to do something diverse and practical, which would combine various art forms, and scenography seemed like the best choice as a higher studies program. Before getting to theatre projects, I have made several short films. I want to work as an artist in theatre, film production, as well as paint. I am inspired by the collaboration with the director, cinematographer, and actors. I believe that a piece made as a group effort has much more depth, is more well-advised, and versatile than the work of a single author, and a chance to collaborate with talented and like-minded people is one of the reasons I chose this subject field. Relationships between people is one of the most inspiring subjects for me, and therefore I believe that working within a collective, one can come up with ideas that would not be possible alone. I experienced this already during my studies in Tartu, where we did several group works, as well as in Estonian Academy of Arts, reading texts with my fellow students.
Scenographer’s job usually begins with reading the play or script. After reading the text several times, I read the author’s biography, and familiarize myself with the era, when the text has been written, and when the story takes place. I see myself as an artist, not only as the executor of the director’s ideas, but as an equal member of the team. Me and the director discuss the general design for the set, and the concept for costumes, and come to a conclusion regarding the era, in which we wish to see the play or the film. It is very important for me to understand the psyche of characters, and convey the idea to the actor via costume design. When doing set design, it is important for me to consider the actor’s motions, which has also been formerly discussed with the director. The coloring and form of the set design has to harmonize with the costumes, and both, the costumes and set have to support the scene, not play the leading role, unless it is a goal in itself. Besides developing a character via costume, it is also very important to create a believable world. This is where theatre and film differ in nature for me. Whereas the place, object, and time can depend solely on what the actor tells us on stage, for us to believe a new situation, this does not suffice in films. I find the conditionality of theatre, as well as the vividness of film, very exciting. Since I am only in the beginning of my creative work, I still have so much to learn and discover in both fields.
My work as an artist has mainly been influenced by frequent moving, which has forced me to think about the issue of belonging, and on a wider scale, about the subject and problems regarding geographical and national identity. Social and socio-critical themes matter to me, and I believe that one of art’s roles is to point them out. It is particularly fun to do it using humor. I aim to research different cultures in the future to understand myself and the world around me better. As a scenographer, I would like to be a part of theatre and film projects, which are deep and meaningful, and would allow me, as an artist, to create something visually pleasing. I plan to specialize in audiovisual solutions and stage lighting.